Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.12.2011 00:09 - Римската армия през 3 век
Автор: demokrat63 Категория: История   
Прочетен: 2949 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Римската армия през 3 век
Статията е видяна 13056 пъти Размер на шрифта:imageimage

  image

Римската армия през 3 век

Късната римска армия не приличала на армията от разцвета на Империята през 1 и 2 в.от н.е. Това обаче не значи, че е била по-малко ефективна - късната римска армия е била отлична бойна сила.

Организация на римската армия

Легион

Като цяло в началото на 3 век легионът наброявал около 5200 войника разпределени в 10 кохорти, всяка от които от по шест центурии. Първата кохорта била с удвоен състав - близо 1000 войника, разпределени в 5 центурии, като първата манипула била командвана от примипил.

Още тогава обаче римската войска била подложена на частична промяна. През 1 и 2 в. римският подход към сдържане на варварските нашествия бил свързан с разполагане на спомагателни войски /auxilia/ по протяжение на границата /limes/. Ако варварите ги преодолеели, те трябвало да се изправят срещу легионерите, разположени във вътрешността на провинцията. През 3 в. обаче това вече не действало. Много легиони, станали дезорганизирани, тъй като кохортите им бивали разпръснати из Империята, заети с охрана на границите.

По-значителни преструктурирания в легиона и най-вече в командния му състав настъпили през втората половина на 3 век. Към 260 г. император Галиен престанал да назначава за командващи легионите легати от сенаторското съсловие. Легатът бил заменен от префект /избиран най-често от началниците на конницата/, който поел командването. Покрай легатите изчезнали и трибуните /laticlavii и angusticlavii/, заменени от препозити. Длъжността на примипила също претърпяла трансформация. С течение на времето, тя придобивала все повече административни функции, даже от 213 г. примипилът бил отговорен за да събирането на специален налог за поддръжка на армията. Към 280 г. примипилът дори престанал да командва I-вата кохорта, като длъжността станала наследствена, дори ако синът не бил военен.

Примипил през 3 век:

image

Специализирани отряди

През 1-2 век те също присъствали в легиона, но не били строго диференцирани и се формирали в зависимост от обстоятелствата. В началото на 3 век започнала сегрегацията им и те получили самостоятелни наименовения.

Вексилации – терминът вексилация се използвал за всяка група действаща извън състава на легиона независимо от размера и числеността й. През 2 – нач. на 3 в. легионите почти винаги участвали във военните кампании в пълен състав. От средата на 3 век обаче легионите рядко напускали лагера си, а все по-често отделните им подразделения /кохорти, центурии/ се явявали на бойното поле, групирани под един вексилум. Така армиите били съставени от вексилациите на няколко легиона. В битката вексилациите имали предимство пред легионите, защото се отличавали с по-голяма мобилност и опростено командване. Броят на войската варирал в зависимост от числото на тези подразделения. Ако противникът бил малоброен или бил разпръстат на малки групи, вексилациите действали самостоятелно, което улеснявало преследването и унищожаването на вражеските отряди. Освен това те пазели важни проходи и пътища /например стратегическите пътища в Македония, по които готите се връщали от грабителските си походи в Елада/. Подобен вид тактика бил много подходящ с оглед на зачестилите през средата на 3 век грабителски набези на карпите и готите на Балканите, когато голямата армия била крайно неподходяща за преследване на раздробените им банди.

Бойните вексилации обикновено се състояли от една или две кохорти, разделени на центурии. Със спомагателния персонал това всъщност бил миниатюрен легион. Наброявали 500 /квингенария/ или 1000 /милиария/ човека. Били възглавявани от препозит /началник/, аналог на трибуна.

В началото на 3 век вексилациите носели гарнизонна служба в отдалечени фортове. Срокът на действие на вексилациите бил няколко години, но с течение на времето те придобили все по-голяма независимост и започнали да действат като самостоятелни легиони, наследили номера и името на майчиния си легион. Така например през 4 век бившият III Италийски легион се бил разпаднал на 5 гранични легиона /limitanei/, разположени в Реция и шести мобилен легион, влизащ в състава на комитат, дислоциран в Илирия.

Ланциарии - първоначално през 1 век това наименование било дадено на конниците от алата на Себосий /ala Sebosiana/, стануваща в Британия. Освен дълго копие за нанасяне на удари, те били въоръжени и с две по-леки метателни, наречени lancea, откъдето дошло и името им. След първата половина на 1 век легионерите също използвали ланцеи при нужда, например войниците от III Галски легион в битката си срещу тежката конница на роксоланите през 69 г. В кампанията си срещу аланите през 135 г. половината от войниците на legio XII Fulminata и XV Apollinarius използвали пилум, а другата – lancea. Тактиката на римляните срещу катафрактите се състояла в следното: първите редици посрещали конниците с вдигнати нагоре пилуми, а задните редици засипвали врага с ланцеи, хвърляйки ги над главите на бойните си другари.

Ланциарий от средата на 3 век:

image

Счита се, че след 160 г. във всеки легион имало по 500 ланциарии т. е. една кохорта. В похода на Каракалла срещу партите /215 – 217 г./ ланциариите били снабдени с колчан от по 5-6 копия и овални щитове, с които им било по-удобно да действат в разпръснат строй, подобно на велитите. Отрядите им се отличавали с голяма мобилност и бързина. Задачата им била да нарушат бойния ред на врага преди започването на битката. Впоследствие през 3 век започнали да се оформят цели вексилации, съставени от ланциарии, които във войсковата йерархията стояли след преторианците.

image

Ланциарии отбраняват ранен декурион - Едеса 260 г.

Фалангарии – Дион Касий пише, че за похода си срещу партите Каракала формирал и фаланга от 15 000 човека, набрани в Македония и екипирани с ленени доспехи и дълги копия. От оцелелите надгробни паметници на фалангитите обаче става ясно, че това били обикновени /500/ или удвоени /1000/ кохорти от легионери, екипирани с овален щит, сегментна броня и въоръжени със стандартно копие и средно дълъг меч. Причината за необичайното наименование на легионерите се кореняла в това, че Каракалла решил да имитира войската на Александър Македонски, покорила Азия преди половин век. “Македонците” всъщност били 10 000 преторианци и II Партски легион /сформиран от баща му/. Александър Север през 231 - 233 г. също “създал” войска от 30 000 фалангарии, действала успешно срещу персите. Тази фаланга била съставена от 6 легиона и въоръжена традиционно за римските легионери.

image

Протектори на императора /protectori Augusti/

Титлата "защитник" /protector/ се срещала и през ранноимперския период, и била давана най-често на легионерите телохранители. Галиен, след военната реформа, която извършил я развил до институция, имаща голямо значение за римската армия и държава през епохата на късната империя. Най-често за протектори на императора били назначавани старшите трибуни /включително преториански/ и легионните префекти, но имало и центуриони. Тази мярка целяла да извиси новата аристокрация, произхождаща от редовете на конническото съсловие, да ограничи властта на сенаторите в армията и да награди верните на императора военнослужещи, борещи се срещу многобройните узурпатори.

Преторианска гвардия

В края на 2 век, във връзка с възраждането на традицията императорът лично да ръководи бойните действия, преторианската гвардия се превърнала от дворцова в полева част. При Комод политическата рола на преторианците отново нарастнала и те след убийството му дори обявили търг за императорското място, купено от Дидий Юлиан. Подкрепеният от дунавските легиони военачалник Септимий Север ги разпуснал, а от преданите си войници набрал нова гвардия. Тя го следвала вярно в походите му срещу другия узурпатор Клодий Албин /197 г./; срещу Песцений Нигер и партите на изток /197 - 202 г./; и срещу пиктите в Британия /208-211г/.

При Каракалла преторианците, заедно с легионите се сражавали в Месопотамия, а през 217 префектът им Макрин организирал поредния преврат и се провъзгласил за император. През този период преторианските префекти концентрирали все повече власт в ръцете си, назначавайки и сваляйки чиновниците из цялата империя, но често бивали убивани от своите подчинени. Преториански префект е бил и Дион Касий, оставил превъзходно написаната си ‘История на Рим’.

След 238 г. в резултат на анархията в Рим преторианските префекти заставали на страната на претендента, предложил им повече пари или самите те се провъзгласявали за императори. Такъв е случаят с Филип, организирал убийството на император Гордиан III и узурпирал престола; префектите Проб и Кар. Диоклециан съкратил числеността на преторианците, а Константин окончателно разпуснал гвардията през 312 г., тъй като гвардейците подкрепили неговия противник Максенций. Длъжността praefectus praetorium обаче останала, като се трансформирала в началник на тайната полиция.

Преторианската гвардия през 312 г.:

image

Конница

В състава на легиона била 120 човека, разделена в 4 турми от по 30 конника. Всяка турма била командвана от декурион. Знамето на подразделението бил взаимстваният от сарматите Draco /дракон/ съответно носен от драконарий.

Драконарий и префект от на 3 век:

image

Доспехите и шлемовете на кавалеристите били богато украсени, декурионите и знаменосците носели маски, а бронята била от ламеларен или люспест тип.

Кавалерията се занимавала с разузнаване и кореспонденция, но също така и пазела главнокомандващия. На протежението на 3 век броя на конниците към легиона драстично се увеличил, оформяйки самостоятелни мобилни части за бързо реагиране.

Декурион и кавалерист от 3 век:

image

Във войните срещу персите и германците приоритет получила тежката кавалерия /клибанарии и катафрактарии/, на която все по-често се възлагала ударната роля на бойното поле. Галиен използвал главно далматинската си тежка конница, за да унищожава нахлулите в Елада и Македония готски отряди.

Клибанариите били покрити от главата до петите с броня, съставена от люспести и сегментни части и на тегло достигала до 25 – 30 кг. Дори и конете били защитени от люспесто наметало.

image

Комитат /comitatus/

През периода на едноличното си управление /260 – 268 г./ във връзка със зачестилите грабителски набези от страна на готите, Галиен създал нова мобилна действена сила от конницата, наречена комитат (комитати означавало "спътници", които били лична охрана на императора, подобно на хетайрите на Александър Македонски). Първоначално ядрото й се състояло от тежка кавалерия, а по-късно и от преториански и легионни подразделения /вексилации/, под командването на комит. Комитатът не пазел определен участък от границата, а се разполагал във вътрешността на провинцията и при необходимост можел бързо да се прехвърли в застрашената от инвазия провинция.

Въоръжение на легионера

През трети век тежкият пилум продължил да се използва, макар че широко разпространение получили и леките метателни копия – lancea, като се създават специални поделения – ланциарии /lanciarii/:

image

По-леката модификация на пилума - spiculum била използвана от легионерите и през 4 век.

Скутумът също претърпял изменения във връзка с напредващата варваризация на армията. От края на 2 век все по-често легионерите използвали овални или леко огънати щитове обвити с кожа, характерни за помощните войски /дълги – 1, 08 – 1, 18 м/.

image

Последните данни за използването на скутума имаме от находките в Дура Европос от 255 г.

image

Римският меч от края на втори век постепенно увеличавал размерите си. От трети век легионерите започват да изоставят традиционния гладиус /тип Помпей/ и все по-често използват кавалерийските мечове – спати /дълги до 70 см/. Те се изработвали от спояването на три железни пласта /от по-мек и по-твърд метал/ с характерни улеи по повърхността.

image

Освен за нанасяне на сечащи удари, заостреният им край позволявал и мушкане, което при сгъстен боен строй било крайно полезно, така че едва ли начинът на водене на бой се е променил много. От времената на династията на Северите легионерите започват да носят меча от лявата си страна, както и центурионите.

Приблизително след 150-тата година изчезват и ремъците по колана /cingullum/, а от трети век отново се появява камата – пугио /дълга 30 см./.

Шлем. В началото на 3 век производството на шлемовете престанало да е централизирано. Разпространение получил последният образец на Императорско-италийския шлем - тип Н, който бил монолитен, най-често бронзов с уголемена предна и задна козирка.

image

Другият характерен шлем, ползван до края на века бил кавалерийският, масово носен и от пехотата. Той също бил монолитен - бронзов с прекръстосващи се на върха му ребра, масивна предна и задна козирка, свързана неподвижно с набузниците /съчленяващи се под брадичката/ и оформящи Т-образен отвор за лицето. Чудесно защитавал лицето и шията, но ограничавал зрението и слуха на войника и му пречел да се навежда.

image

Към края на века се появили сегментните шлемове, взаимствани от персите и сарматите.

Бронята – през периода 180 - 280 г. обликът на римския легионер коренно се променил. Опростената сегментната броня /lorica segmentata/ тип Newstead постепенно била изместена от люспестата /lorica squamata/ и lorica hamata и към средата на 3 век напълно изчезнала от екипировката на войниците.

Легионер в началото на 3-ти век /горе/ и от средата на 3-ти век /долу/:

imageimage

Ризниците /lorica hamata/ обикновено имали дълги ръкави и достигали до коляното. Люспестите ризници били усилвани и с нагръдни пластини. Крайниците били защитени от съшити пластини върху кожена основа /arm manica/ и от наколенници.

Облекло. Каракалла въвел нов тип туника /наречена далматика/ с дълги ръкави. Парадната туника често била бяла със стреловидни шарки и обточени ивици по ръкавите. Субармилията, носена под бронята била ленена, завършваща с дълги ленти /птериги/. Във връзка с варваризацията на армията, легионерите и командващия състав започнал да носят и дълги панталони. За обувки се използвали калиги или кожени гетри. За връхна дреха служил плащът – сагум, закопчаващ се на дясното рамо.

Висшето командване от 3 век:

image

Нисши офицерски длъжности от 3 век:

image

Външност. През периода 161 – 211 г. повечето легионери пускали брада и дълги коси, подражавайки на модата, въведена от императорите Марк Аврелий и Септимий Север. През 3 век обаче вкусовете се променили и военните подстригвали късо косата си, а брадите почти не носели.

Семеен живот. Септимий Север през 197 г. пръв позволил на войниците да се женят легално и децата им да бъдат пълноправни римски граждани. Каракалла пък с едикта си /Constitutio Antoniana/ от 212 г. дарил римското гражданство на всичките жители на Империята и така социалните различия между легионерите и помощните войски били премахнати окончателно.

Заплата. Близо век след Домициан /увеличил паричните субсидии до 300 денария/, император Септимий Север повишил заплатата на войниците, която съставила 450 денария. Каракалла, верен на съвета на баща си /’Плащай на войниците и не се безпокой за останалото’/ удвоил възнагражденията до 900 денария. Това обаче довело до значителни финансови разходи за хазната и Макрин и Александър Север намалили възнагражденията пак до 450 денария, което предизвикало недоволството на войниците. Когато Максимин станал император през 235 г, той увеличил заплатите на легионерите до 1800 денария. Намаляването на среброто в денариите /извършено от Каракалла/ и инфлацията през 3 век реално не довело до по-голямото замогване на войниците. При Галиен монетите само се посребрявали и войниците разчитали повече на трофеите и подаръците във вид на слитъци.

Срокът на служба. Останал 25-26 години, макар че при продължителните войни през втората половина на 3 век някои легионери оставали в армията и по 33 години. При отставката си /honesta missio/ войникът получавал премия, равна на заплата му за 10 - 12 години.

image

Римските легиони през III в.

1 Legio I Adiutrix Дислокация при Септимий Север Бригетио; Дислокация през 270 г. Бригетио

2 Legio I Italica I Дислокация при Септимий Север Нове; Дислокация през 270 г. Нове

3 Legio I Minervia Дислокация при Септимий Север Бона; Дислокация през 270 г. Бона

4 Legio I Parthica Дислокация при Септимий Север; Дислокация през 270 г. Сингара (Месопотамия)

5 Legio II Adiutrix Дислокация при Септимий Север Аквинкум; Дислокация през 270 г. Аквинкум

6 Legio II Augusta Дислокация при Септимий Север Иска; Дислокация през 270 г. Иска

7 Legio II Italica Дислокация при Септимий Север Лауриакум (от 205 г.); Дислокация през 270 г. Лауриакум

8 Legio II Parthica 197 - 202 гг. Алба (Рим), Дислокация при Септимий Север в Партия при Каракалла; Дислокация през 270 г. Алба

9 Legio II Traiana (fortis) Дислокация при Септимий Север Никополис; Дислокация през 270 г. Никополис

10 Legio III Cyrenaica Дислокация при Септимий Север Бостра; Дислокация през 270 г. Бостра

11 Legio III Augusta Дислокация при Септимий Север Ламбезис; Дислокация през 270 г. Ламбезис

12 Legio III Gallica Дислокация при Септимий Север Сирия, Финикия; Дислокация през 270 г. Данаба

13 Legio III Italica Дислокация при Септимий Север Кастра Регина; Дислокация през 270 г. Кастра Регина

14 Legio III Parthica Дислокация при Септимий Север 197 г. Резана (Месопотамия)

15 Legio IIII (IV) Flavia (Felix) Дислокация при Септимий Север Сингидунум; Дислокация през 270 г. Сингидунум

16 Legio IIII Scythica Дислокация при Септимий Север Зевгма; Дислокация през 270 г. Зевгма

17 Legio V Macedonica Дислокация при Септимий Север Потаиса (Дакия); от 274/275 г. в Дакия Рипензис

18 Legio VI Ferrata (до 260 г. н. э.) Дислокация при Септимий Север Легио (Капаркотна); Дислокация през 270 г. Легио

19 Legio VI Victrix Дислокация при Септимий Север Эбуракум (Йорк); Дислокация през 270 г. Эбуракум

20 Legio VII Claudia Дислокация при Септимий Север Виминаций; Дислокация през 270 г. Виминаций

21 Legio VII Gemina Дислокацията не е известна

22 Legio VIII Augusta Дислокация при Септимий Север Аргенторат; Дислокация през 270 г. Аргенторат

23 Legio X Fretensis Дислокация при Септимий Север Йерусалим (Елия Капитолина); Дислокация през 270 г. Аела (на Червено море)

24 Legio X Gemina Дислокация при Септимий Север Виндобона; Дислокация през 270 г. Виндобона

25 Legio XI Claudia Дислокация при Септимий Север Дуросторум; Дислокация през 270 г. Дуросторум

26 Legio XII Fulminata Дислокация при Септимий Север Метилена; Дислокация през 270 г. Метилена

27 Legio XIII Gemina XIII Дислокация при Септимий Север Апулум от 274/275 г. - Рациариа (Дакия Рипензис)

28 Legio XIIII Gemina Дислокация при Септимий Север Карнунтум; Дислокация през 270 г. Карнунтум

29 Legio XV Apollinaris Дислокация при Септимий Север Сатала; Дислокация през 270 г. Сатала

30 Legio XVI Flavia (Firma) Дислокация при Септимий Север Самосата

31 Legio XX Valeria Victrix (до 296 г.) Дислокация при Септимий Север Дева; Дислокация през 270 г. Дева

32 Legio XXII Primigenia Дислокация при Септимий Север Могонциакум (Могонтиакум); Дислокация през 270 г. Могонциакум

33 Legio XXX Дислокация при Септимий Север Ветера II; Дислокация през 270 г. Ветера II



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: demokrat63
Категория: Политика
Прочетен: 501891
Постинги: 103
Коментари: 430
Гласове: 351
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930